Kaplanovići kao prvi kapetani Mrkovske kapetanije
Nakon nastanka Crne Gore u novim granicama (1878-1916), Mrkojevići su se našli u novim granicama Crne Gore [1]. Prilikom obilaska novih teritorija od strane knjaza Nikole, jedna od lokacija na koju je došao Knjaz bile su selo Kunje. Narod je u strahu krenuo prema Možuri i Ulcinju. Jedini čovjek koji je mirno čekao ispred kuće bio je Bećir Kaplanović. Tom prilikom Knjaz ga je pozdravio i pitao da li mu je milo što je crnogorska vojska stigla u Mrkojeviće i oslobodila ih od Turaka. Bećir mu je iskreno odgovorio da mu ni malo nije drago što je došao , ali kad je sudbina tako htjela, služiće ga vjerno kao novog gospodara. Knjaz je za plemenskog kapetana imenovao Bećira Kaplanovića, jer mu se posebno dopao od svih Mrkojevića.
3D model pečata plemenskog kapetana Alila Kaplanovića
Pečat plemenskog kapetana Alila Kaplanovića
Otisak u vosku pečata plemenskog kapetana Alila Kaplanovića
Grb Kapetanije mrkojevićke
Krst plemenskog kapetana
Kao novom kapetanu Knjaz mu je uručio odličje – krst plemenskog kapetana Mrkojevića. Bećir je veoma kratko obavljao dužnost plemenskog kapetana, nepunih mjesec dana. Zagonetno je preminuo poslije jednog poziva na svečanu večeru u Pečuricama. Prema nezvaničnim navodima starih Mrkojevića, Bećir je bio otrovan nepoznatim sredstvom koje mu je sipano u supu. Knjaz Nikola je bio mnogo ljut na taj čin, te je ubrzo za plemenskog kapetana imenovao njegovog brata Alila Kalanovića, koji će obavljati ovu dužnost dužnost.
Veliku zahvalnost dugujemo Beću Kaplanoviću (potomku Alila Kaplanovića) koji nam je ustupio originalne primjerke ovih artefakata koji su dio njegove porodične zbirke. Napomenuli bi da, grb Kapetanije mrkojevićke nije dio porodične zbirke Beća Kaplanovića, već je urađen na bazi uzorka otiska sa ranije pronađenih dokumenata.
Takođe, želimo se zahvaliti Goranu Pajoviću na ukazanoj pomoći u digitalizaiji.
Ova objava je urađena u okviru projekta koji je podržala Opština Bar, a koji za cilj ima zaštitu kulturne baštine i identiteta Mrkojevića.
[1] Miris zavičaja, Muharem Muratović